Kalemimizden..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kalemimizden..

Makalelerimizi, senaryolarımızı, hikayelerimizi burada paylaşıyoruz.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Doğum Günü Kutlamak

YazarMesaj
~LuckyChucky.

~LuckyChucky.

Doğum Günü Kutlamak Empty
MesajKonu: Doğum Günü Kutlamak   Doğum Günü Kutlamak Icon_minitimeÇarş. Ekim 28, 2009 7:10 pm

İki gündür üst üste telefonumdaki doğum günü hatırlatıcımdan mesajlar alıyorum. İnsan haliyle, alır almaz kutluyor. Güzel mesajlar yollayıp, hediyeler alıp arkadaşlarımızı o günlerinde mutlu etmeyi hepimiz isteriz. İki doğum günü sahibi de sevdiğim, her zaman iç içe olduğumuz arkadaşlarımdı; ancak çevrelerindekilere baktığımda onları daha önce görmediğimi fark ettim. Hiç görmediklerimden birisi hakkında dayanamayıp, arkadaşıma kim olduğunu sordum. Ve sonrasında aldığım yanıt şuydu: "Bir keresinde aynı dersanede sınava girmiştik, çok şeker bir insan." Ve o kişi, onun doğum günü partisine gelmiş, güzel de bir hediye almış, birlikte çözdükleri sorulardan sonra hiç haberleşmedikleri halde doğum günü hatırlatıcısı sağolsun, o gün yanındaydı.

Neden bu işler böyledir, anlayamıyorum. Hayatımız boyunca toplam iki kelime konuşmadığımız birisinin doğum gününü bile sevgi dolu sözcüklerle kutlayabiliyoruz bazen. Halbu ki, o insanın doğuşunu kutluyoruz, o günü değil. Bunu her gün kutlamamız, her gün arkadaşımızın değerini bilmemiz gerekmez mi?

Hediye almak ne derece güzel bir kutlamadır bilmiyorum, işin aslı mesaj yollama kabiliyetine bile sahip değilim. Ama, herhalde onlara verebileceğimiz en güzel hediye; her anlarında yanlarında olabilmektir, her telefonumuzdaki (yada her hangi bir şekilde aklımıza gelen) hatırlatıcımıza uyarı geldiğinde bir mesaj atıp, daha sonra arayıp sormamak kabalık olsa gerek.

Bir de doğum günü sahiplerini de eleştirmek istediğim bir nokta var burada, ki ben de yapıyorumdur bunu, o an duyduğum sevinç ve heyecanın etkisiyle. Ama, bazen gözlerimi açmamız gerekiyor. İyi, kötü her anımızda yanımızda olan arkadaşlarımız kutlamasa bile, teşekkür etmemiz gerekir. Oysa, o gün kim en pahallı hediyeyi aldıysa, kim en büyük jesti yaptıysa ona değer veriliyor. Karşıklı yani bu işler. "Ben seni yılın bir günü hatırlıyorum, sen de bana yılın bir günü sevgi duyuyorsun." Bu da böyle sürer, gider.

Keşke, doğum günlerine bu kadar çok önem verilmese. Herkes o gün mutlu olur; ama kutlamayanlara da bazen hak vermek gerekir. Unutmuştur, işi çıkmış da olabilir. Önemli olan bir günlük yaptıkları mıdır? Küsüp, kırılmaya ne gerek var?

Doğum günlerini unutmak kabalık değildir. Herkesin başına gelebilir. Evet, eğlendikleri, parti verdikleri, birbirinden leziz doğum günü pastalarıyla kutladıkları o günlerinde yanlarında olmak önemlidir, güzel bir hediyeyle yüzlerini güldürebilmek sizin de mutlulukla gülümsemenizi sağlar ve elinizden geldiğince her arkadaşınızın tarihini ayrı ayrı aklınızda tutmaya çalışırsınız. Ama, yarattığınız bu mutluluklar yılın her günü gerçekleşiyorsa, bence büyütecek fazla da bir şey yoktur.

Herkes iyi ki doğmuş o halde.

Sena Yıldız.

Doğum Günü Kutlamak
1 sayfadaki 1 sayfası